Tudástár

Házépítés minden család esetében kihívás és nagy falat, ebben szeretnénk segítséget nyújtani, tippeket, tanácsokat adni, hogy felesleges stressztől kíméljük meg Önöket. 

Vannak olyan megrendelők, akiknek komplett elképzelései vannak az álomotthonáról, ami sokszor megkönnyítheti az építtető dolgát, ám van amikor sajnos az elképzelés nem párosul a valóssággal.

Első lépések:

-Telek kiválasztása

Itt már érdemes szakember segítségét kérni, aki tisztában van a helyi építési szabályokkal, lehetőségekkel. Nem szabad elfelejteni, hogy egy adott településen akár utcánként is eltérhet a helyi építési szabályzat, (HÉSZ) ezért is érdemes körültekintőnek lenni, és érdemes informálódni, mert ez sokszor befolyásolhatja a vevő már elképzelt állom otthonának kivitelezését. pl: lehet e lapos tetős kivitelezés vagy sem. 

-Információ gyűjtések

Egyik, ha nem a legfontosabb lépések egyike, utánajárni a telekkel kapcsolatos közüzemű szolgáltatók elérhetőségeivel. Vannak olyan telkek, ahol pl, van villany és gáz, de vízközmű nincs, illetve törzshálózat kiépítése sincs az utcában. Ez esetben ha a szolgáltató nem tervezi, hogy kiépíti akkor önköltségre kell ezt megcsinálni, ami több millió forintba is kerülhet, de ez még nem azt jelenti, hogy rá is csatlakozhat a hálózatra. Ezt a telek vásárláskor érdemes figyelembe venni, milyen lehetőségek vannak.  Ami szintén nem elhanyagolható, hogy milyen telekommunikációs szolgáltató elérhető az adott településen, és mit lehet majd igénybe venni. 

-Megvan a telek

Amennyiben sikerült a megfelelő telket kiválasztani, érdemes egy Geodétát megbízni, aki elvégez pár alap méréseket, amiket később a megbízott építésznek át lehet adni. Értem ezalatt, hogy a terepviszonyokat felméri és meghatározza pl a Balti szint magasságot, amit meghatározza az építendő ház alapját is. Amennyiben nincs leválasztva a telek körbe kerítéssel, érdemes egybe ezeknek a pontját is kitűzni. Érdemes ebbe a fázisba már a telken amennyiben vannak vagy voltak kisebb fák bokrok, azoknak a gyökereit el távoli tattani ezzel is segíteni tudjuk és gyorsítania folyamatokat, hogy mihamarabb az építkezést el lehessen kezdeni. Ehhez semmi más teendőnk nincs mit hogy felkeresünk egy céget aki fölmunkákkal foglalkozik.

-Alaprajz készítése

Érdemes erről nagyon sokat beszélni a családban és ami fontos, hogy itt leginkább nem az emberek véleményére kell adni hanem, hogy nekünk (családnak ) mire van igazán szükségük. Értem ezalatt a helyigényeket pl, gyerekszoba esetébenmert sokszor a tervrajzon jól mutat de a valóságban élhetetlen. Nem szabad elfelejteni, hogy itt az életünket szeretnénk leélni így fontos, hogy a ház minden részével elégedettek legyünk és ha nagyon muszáj csak akkor kössünk kompromisszumokat. Építkezés előtt már érdemes tisztába lenni a bútorok pozíciójával és annak méreteivel, hiszen ez sokmindent befolyásolhat, pl, nyílászárók, elektromos kiállások pozícióját is, mennyiségét.